Reedel, 17. mail 2013 avab Teaduskeskus AHHAA Tartu AHHAAs tuumasünteesialase näituse „Termotuumaenergia on tulevik”, mis tutvustab Euroopa

tuumasünteesiuuringute arengut ning selle kasutuselevõtu vajadust tulevikus uut tüüpi energiaallikana.

„Selleks, et elektriautod ei peaks põlevkiviga ringi tossutama, püüavad teadlased päikesel toimuvaid tuumareaktsioone „purki“ suruda ning seeläbi Maa peal puhast energiat toota. Meie uus näitus annab hea ülevaate just selle tehnoloogia hetkeseisust,“ ütles AHHAA juhatuse liige Andres Juur.

Näitus kajastab ka seda, millega tegelevad termotuumasünteesi valdkonnas Tartu Ülikooli teadlased. Lisaks sellele, et näituse abil saab selgeks tuumasünteesi olemus, on kõigil näitusekülastajatel võimalik katsetada ka temaatilisi „käed-külge“ eksponaate.

Tuumasünteesi protsessis ühinevad kerged aatomituumad raskemateks tuumadeks vallandades suurel hulgal energiat. Ühinemine saab siiski toimuda ainult väga kõrgete temperatuuride (Maa tingimustes kümnete miljonite kraadide) juures, mis teeb tuumasünteesi kasutamise juhitud energiaallikana nii teaduslikult kui tehnoloogiliselt ülimalt keeruliseks. Siiski, ületades need takistused ning valides sobivalt tuumasünteesikütuse materjali, on võimalik toota kogu inimkonnale küllaldasel hulgal keskkonnasõbralikku energiat ohutul moel.

Näituse on pärit Sloveeniast ning selle on koostanud Euroopa Komisjon. Lähemalt saab näituse kohta lugeda siit.

Termotuumanäitus Tartu AHHAA (Sadama 1) fuajees jääb huvilistele avatuks30. juulini 2013. Sissepääs näitusele AHHAA majapiletiga.