AHHAA aasta suurim päästepäev tuleb taas! 5. detsember on lisaks Lõuna-Eesti Vabatahtliku Reservpäästerühmale külas ka Eesti Politseimuuseum ning Eesti Maanteemuuseum. 

Kohal on päästjate uusim tehnika, tublid päästekoerad, lahti lõigatakse avariiline auto ning näidatakse lihtsaid, ent olulisi esmaabivõtteid. Lisaks tutvustavad oma tööd abipolitseinikud, toimuvad tuleohutusalased ennetustegevused väikestele ja suurtele ning korraldame ka päris gaasiplahvatuse ja põlengu!

Kõik erinevad tegevused toimuvad AHHAA tehnoloogiasaalis ning nendega saab jooksvalt tutvuda! Päästepäeva tegijad ootavad sind AHHAAsse kell 11-19

Sissepääs päästepäeva sündmustele AHHAA majapiletiga.


PÄÄSTEPÄEVA KAVA: 

 • 11-11.30 Pöörlev autosimulaator
 • 12 Päris põlengu demonstratsioon
 • 12-12.30 Pöörlev autosimulaator
 • 12.30 Elustamine ja esmase abi andmine

Kui inimene on kaotanud teadvuse ja ei hinga normaalselt, võib tema elu olla väga suures ohus! Siis on juuresolijate tegutsemine väga oluline. Kiire helistamine hädaabinumbrile 112 ning kohene elustamisega alustamine võib päästa kannatanu elu. Perepäeval õpetavad vabatahtlikud, kuidas ära tunda olukorda, kus elustamine on hädavajalik ja kuidas tegutseda äkksurma puhul. Mannekeeni peal saad ka ise elustamist proovida!

 • 13 Avariilisest autost inimese päästmine

Autoõnnetuse korral võib avariilisest sõidukist väljalõikamine olla kannatanu kättesaamiseks ja inimelu päästmiseks ainuke võimalus. Vabatahtlikud päästjad näitavad, milline on autoõnnetuse sündmuskoht, kuidas käib auto lõikamine ja kuidas päästetakse kannatanut.

 • 13.30 Päästekoerte demonstratsioon

Koera erakordne haistmismeel, kiirus ja vastupidavus teevad temast ideaalse abilise päästetöödel! Päästekoer peab olema hea närvisüsteemiga, mänguhimuline ja julge, väga oluline on koera ja tema juhi koostöö. Päästekoertel on erinevad ülesanded: vetelpäästekoer, otsingukoer, varingukoer, jälituskoer või laviinikoer. Tule ja vaata, kuidas päästekoeri õpetatakse, kuidas koer otsib ja mida ta teeb, kui on leidnud kadunud inimese ning kuidas koerad on abiks päästetöödel kõrgustes.

 • 14 Gaasiplahvatus
 • 14-14.30 Pöörlev autosimulaator
 • 14.30 töötuba „Reaktiivralli“
 • 15 Teadusteater „Ettevaatust, plahvatus!“

Kas sa teadsid, et praeguseks on Eestist leitud rohkem kui 45 000 sõjaaegset lõhkekeha? Kuidas käituda siis, kui sa ise mõne kahtlase eseme leidma juhtud? Millised võivad olla tagajärjed? See on plahvatusõnnetusi ennetav teadusteatri etendus, kus näidatakse ohututes tingimustes lõhkekehade ohtlikkust ja ettearvamatust. Õnnetused juhtuvad, kui me ei tea, kuidas käituda, seega on väga oluline ohuolukordadeks juba ette valmis olla. Õnnetus ei hüüa tulles!

 • 15-15.30 Pöörlev autosimulaator
 • 15.30 Päris põlengu demonstratsioon
 • 16 Avariilisest autost inimese päästmine
 • 16-16.30 Pöörlev autosimulaator
 • 17 Teadusteater "Ahhaa, ettevaatust, auto!"

Hoogne etendus näitab, kuidas on seotud teadus ja liiklusohutus. Palju kasulikke teadmisi nii jalakäijale, kui ka autojuhile ja kõike seda muidugi AHHAAle omases ootamatus ja humoorikas vormis. Etenduse käigus saad näha kuidas töötab turvapadi, miks on vaja kinnitada turvavöö ja mis mõte on kiivril.

 • 18-18.30 Pöörlev autosimulaator
 • 18 Gaasiplahvatus


KEDA JA MIDA VEEL NÄHA SAAB?

Abipolitseinikud

Politsei räägib vabatahtlikkusest ja näitab abipolitseinike varustust, millega tänaval korda tagatakse. Kohale tuleb ka politseivärvides patrullauto, millega huvilised ka ise "patrullida saavad"! Juttu tuleb ka helkuritest ning nutikamatele on ka päevakohased kingitused.

Eesti Maanteemuuseum

Maanteemuuseumi pöörlevas autos saab proovida, kuidas kaitseb turvavöö meid üle katuse rulluvas autos ja kuidas katusele jäänud autost ohutult väljuda. Pöörlevat simulaatorit saab proovida igal täistunnil!

Ennetustegevused

Me saame ise palju ära teha, et ära hoida tulekahjusid või õrnal jääl juhtuvaid õnnetusi. Kuidas hoida oma kodu tuleohutuna, kuhu häda korral helistada või mida ise ette võtta? Väärt teadmisi jagavad reservpäästerühma vabatahtlikud ning soovijad saavad ise erinevaid tulekustutusvahendeid proovida. Külla tuleb ka päästekoer Nublu! Põnevad tegevused lastele ja haaravad võistlusmängud noortele.

Päästeameti pallimeri


Oled sa kuulnud ütlust, mille kohaselt tundmatus kohas vette hüpata ei tohi? Või siis, et purjus sõpra vette lasta ei tohi? Nii ongi! Selleks, et asja tõsidust paremini mõista saab AHHAAs mõlemaid ohutult ja juhendatult läbi proovida. Selleks on kohal hiiglaslik pallimeri ning vigurprillid.

Eesti Politseimuuseum

Politseimuuseumi põnevates tegevustes saab tundma õppida kriminalistika põnevamat poolt. Huvilised saavad ülevaate vahenditest, millega politsei avastab kurjategijaid. Igaüks saab asuda ise kriminalisti rolli, uurida toimunud kuritegu, analüüsida kogutud tõendeid, teha neile tuginedes järeldusi ning tuvastada kurjategija.

Päästeauto ja uus tehnika

Maja ees saab tutvuda uue päästeameti tehnikaga ning tehnoloogiasaali on pargitud päästeameti džiip uhiuue operatiivteenistuste kaardirakendusega. Tutvustatakse ka Häirekeskuse igapäevatööd.Sissepääs päästepäeva üritustele AHHAA majapiletiga!

Pildid eelmise aasta päästepäevast