7.-27. mai on avatud nanotehnoloogiat tutvustav eestikeelne näitus «Nano».

Sellest räägivad kõik: teadlased, rahastajad, insenerid, poliitikud, aktivistid, keskkonnakaitsjad, filosoofid, ajakirjanikud, majandusteadlased... Nanotehnoloogia on saanud moesõnaks ja lõputute vaidluste, arutelude ja lahkarvamuste allikaks. Aga mis selle sõna taga õigupoolest peitub?

LÄHTEKOHAD:
Räägime teadusest, aatomite ja üliväikeste mõõtmete maailmast.

MEETODID:
Räägime ka tehnoloogiast, mis võimaldab meil aatomeid vaadelda ja käsitseda, avades täiesti uue peatüki näiteks meditsiinis ja energeetikas.

RAKENDUSED:
Räägime rakendustest ning seega ka majandusest ja turust. Mõnede arvamuste kohaselt on nanotehnoloogias uue tööstusrevolutsiooni algatajaks ning võimsaks innovatsiooni- ja arendusmootoriks.

PROBLEEMISTIK:
Me ei kõnele ainult kasust, vaid mõtleme ka ohtudele, liialdustele ja õigustatud hirmudele. Milliseid kaitseabinõusid on vaja, kui tegeleme tehnoloogiatega, mis paistavad mõjutavat igapäevase elu kõiki aspekte? Imepisikesega tegelev nanotehnoloogia toob endaga kaasa suuri väljakutseid.

Innovatsiooni - ning loominguaasta raames on osa Prantsuse teaduskuu üritustest pühendatud ühele innovatiivseimale teadusharule — nanotehnoloogiale. Kavas on suur interaktiivne näitus ning kohtumised oma ala ekspertidega, tänu millele on nanotehnoloogia saladustest võimalik rohkem teada saada.

Nanotehnoloogia areng on võimaldanud vaadelda ja analüüsida protsesse aatomite tasemel. Tänu sellele, et nanotehnoloogia rakendusvaldkond on väga lai ning, vastavalt teadlaste prognoosidele, hakkavad nanotehnoloogiad mängima olulist rolli meie igapäevases elus. Laiale publikule suunatud näitus «Nano» tutvustab aatomite maailmas kehtivaid füüsikaseadusi, nanotehnoloogia uurimisvahendeid ja rakendamise valdkondi, ning käsitleb ka sellega seonduvaid eetilisi aspekte.

Prantsuse Välisministeeriumi näitus, koostatud «Centre Sciences, CCSTI de la région Centre» poolt.

Näitus on eesti keeles.