Maikuus rõõmustame oma sõpru lausa kolme vaatlusõhtuga!

Esmaspäev, 9. mai

Esmaspäeval, 9. mail saab päeval vaadata Merkuuri üleminekut Päikesest. Vaatlused toimuva jooksvalt terve keskuse lahtiolekuaja vältel (14-19), täpsemad juhised saab kassast. 9. mai õhtul vaatleme teleskoobiga kitsast noorkuu sirpi ja Jupiteri. Õhtuste vaatluste ajad on 21.30, 22.00 ja 22.30.  Koguneme AHHAA fuajees 15 minutit enne esimese vaatluse algust. Osalemine toimub elava järjekorra alusel. Korraga pääseb katusele 20 inimest.

Merkuuri üleminekud on keskmiselt haruldased nähtused: haruldasemad kui päikese- ja kuuvarjutused, kuid sagedasemad kui vaid kord sajandis toimuvad Veenuse üleminekud. Viimane Merkuuri üleminek oli 2006. aastal, järgmine tuleb 2019. aastal. 9. mai üleminek algab Eestis päeval kell 14:12 ning kestab kuni päikeseloojanguni.    

Kasvaval kuusirbil on hästi näha kraatrite ja mäeahelike reljeef ning Maalt peegeldunud nn tuhkvalgus. Kuule seltsiks paistab taevas Jupiter oma nelja suure kaaslasega ning sel ööl saab näha kõige sisemise kaaslase Io varjutust Jupiteri poolt. Io peidab end planeedi taha kell 22:15 ning ilmub uuesti nähtavale kell 01:40 öösel (Kui mõni vapper kosmosehuviline jõuab nii kaua vastu pidada, võib ta ka nii kaua vaatlusel osaleda)

Neljapäev ja reede, 12. ja 13. mai

Kummalgi päeval toimub 4 pooletunnist vahetust: kell 21:30, 22:00, 22:30 ja 23:00. Koguneme AHHAA fuajees 15 minutit enne esimese vaatluse algust. Osalemine toimub elava järjekorra alusel. Korraga pääseb katusele 20 inimest.

Neljapäeva ja reede õhtul paistavad taevas kasvav poolkuu ja Päikesesüsteemi suurim planeet Jupiter. Kuu päeva ja öö eraldusjoonel on hästi näha kraatrid ja mäeahelikud. Jupiteril näeme planeedi pilvevööndeid ning tema nelja suurt kaaslast. Neljapäeval alustame vaatlust nelja kaaslase asemel kõigest kolmega; Europa ilmub Jupiteri varjust nähtavale kell 22:44 ning möödub seejärel lähedalt teisest kuust, Ganymedesest.


AHHAA tähevaatlused on kõigile tasuta ja toimuvad selge ilmaga.