Kuidas teha nii, et geneetika ei jääks kaugeks, keeruliseks ja arusaamatuks teaduseks? Kõige paremini õpib ise tegutsedes!

Teaduskeskus AHHAA ja Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituut kutsuvad gümnaasiumiõpilasi geneetika õppepäevadele, mis toimuvad E-N 1.-4. aprillil ja E-R 8.-12. aprillil algusega kell 10 Tartus AHHAA keskuses.

Igal päeval viiakse Tartu Ülikooli doktorantide juhendamisel läbi kaks paralleelselt toimuvat praktikumi:

  • Kriminalistika. Tule ja vaata, kuidas CSI-s nähtud kriminalistide tööülesanded päriselus välja näevad. Kehastu ise uurijaks ja saa teada, millise kahtlusaluse DNA proov klapib kuriteopaigalt kogutud prooviga.
  • HIV retseptori mutatsiooni määramine iseendal. Inimese DNAs võib esineda igasuguseid mutatsioone. Üks neist tagab näiteks resistentsuse teatud HI-viiruse tüvede vastu. Selles praktikumis saab igaüks ise kindlaks teha, kas ka tema DNA-s on selline mutatsioon olemas.

Kummagi praktikumi maksimaalne osalejate arv on 15 õpilast. Ühte gruppi võivad kuuluda ka mitme erineva kooli õpilased. Osaleda saavad gümnaasiumiõpilased. Osalustasu on 5 eurot õpilase kohta.

Praktikumid kestavad kogu päeva, orienteeruv lõppaeg on 16.30. Kuna praktikumide vahele jäävad ka pausid, on osalejatel soovi korral võimalus külastada AHHAA keskust soodushinnaga (õppepäevadel osalejatele on keskusepileti hind vaid 4 eurot).

Registreerumiseks palume täita elektroonilise registreerimisvormi, andes teada

  • kooli nime;
  • osalevate õpilaste täpse arvu (grupi suurus võib ka veidi varieeruda, aga ei tohiks jääda alla 25 õpilase) ja selle, kui paljud neist on 10., 11. ja 12. klassis;
  • sobiva päeva või päevad;
  • muud erisoovid.

Registreerumine on avatud 29. märtsini või seni, kuni kohti jätkub.

Lisainfo:

Mari Järve
marijarve@gmail.com
AHHAA geneetika õppepäevade koordinaator, Tarvastu Gümnaasiumi bioloogiaõpetaja, Eesti Biokeskuse teadur