1969. aastal astus Neil Armstrong Kuu pinnal esimesed sammud! AHHAA tähistab seda tähtsat päeva temaaitlise eriprogrammiga. 20. juulil saab vaadata eduka kuumissiooni teemalist dokfilmi "Apollo 11", 21. juulil saavad keskusepileti omanikud meisterdada kosmoseteemalistes töötubades ja uudistada täiesti uut, raketiteemalist teadusteatrit!

Lisaks 20. ja 21. juuli eriprogrammile saab 15.-21. juulil AHHAA planetaariumis näha Apollo 11 missioonile pühendatud eriseansse. Juttu tuleb Apollo 11 lennu tagamaadest - miks selline pöörane projekt üldse ette võeti, kuidas lend õnnestus, mida sellega saavutati ning mis on selle mõju hilisematele ja tänapäevastele kosmoseprogrammidele. Pilet 3 € (majapiletiga) / 5 € (ilma majapiletita) / 2,5 € (veebist)

Laupäev, 20. juuli


Dokumentaalfilm "Apollo 11" (2019)

Hoogne pilguheit sündmustele, ms muutsid maailma ja jätsid inimkonna jälje meie lähimale taevasele kaaslasele Kuule. 

Film linastub inglise keeles. Sissepääs TASUTA!

Pühapäev, 21. juuli


Osavõtt sündmustest AHHAA majapiletiga

 • 11.00 Töötuba "Päikesesüsteem"

  Kui planeet Maa oleks herne suurune, siis Merkuur oleks võrdne pipratera, Jupiter greibi ja Pluuto pooliku riisiteraga. Aga kui kaugel nad üksteisest asuvad? Selles töötoas saad teada, millised planeedid on Maa naabrid, missugune planeet on kõige suurem ja palju muud põnevat meie Päikesesüsteemi kohta. Kõik osalised saavad meisterdada oma väikese planeedisüsteemi.


 • 12.30 Töötuba "Meisterdame koduplanetaariumi"

  Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Vanad eestlased näiteks arvasid, et öine taevas pole midagi muud kui vanajumala poolt üle maa kummutatud pada, millesse ulakad poisid augud torkasid. Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.


 • ESMAESITLUS! 13.00 Teadusteater "Ahhaa, vastu taevast!"
 • 14.00 Töötuba "Vaakumkamber"

  Kuna hallitusseened ja bakterid ei saa hapnikuvaeses keskkonnas paljuneda, on vaakumpakend hea võimalustoidu säilitamiseks. Asetades sügavkülmutatud toidu spetsiaalselt seadistatud vaakumkambrisse, saab tahke vee (jää) toiduainest gaasilisse olekusse viia. Tulemuseks on veevaba, kuid algsete maitseomaduste ja tekstuuriga külmkuivatatud toit. Kuna külmkuivatatud toit võib säilida aastakümneid, võib selline säilitusviis tulevikus üha rohkem levida ja aidata vähendada toidu raiskamist.

   
 • 15:00 Töötuba "Süsihappegaasi rakett" 

  Söögisooda reageerimisel sidrunhappega tekib süsihappegaas. Aine olekutest võtab enamasti kõige rohkem ruumi gaasiline olek, seejärel vedel ja kõige kompaktsemalt on aineosakesed tahkes olekus. Niisiis, kui suletud anuma ruumala jääb samaks ja tekib gaasiline aine, siis rõhk kasvab. Seda teadmist saab kasutada raketimudelite ehitamisel.


 • 16.00 Teadusteater "Särisev elekter"
  Võtame luubi alla salakavala elektri, mis meid kõiki ümbritseb. Alustame staatilisest elektrist, jõuame mänguliselt tehnikaimedeni ja sealt ohutust puudutavate küsimusteni. Mida teha, kui äikeselise ilmaga juuksed püsti tõusma kipuvad? Miks on juhtmetele vaja isoleerkihti ja kas inimest on võimalik kasutada juhtmena? Kõik need ja paljud teisedki vastused leiame üheskoos just Ahhaa elektriteemalises teadusteatris!