AHHAA vinge talvine päästepäev tuleb taas! Laupäeval, 8. detsembril tähistame üheskoos vabatahtlike päästjate päeva ning maja on täis põnevaid erikülalisi! 

Oma oskusi näitavad demineerijad, NATO õhuvägi ja keemiaüksus. Politsei- ja päästekoerad teevad vahvaid trikke ja näitavad, kuidas kadunud inimesi otsitakse, lisaks lõigatakse lahti auto ja tutvustatakse, kuidas käib kannatanu päästmine. Lisaks saad tutvuda vabatahtlike päästjate, häirekeskuse ja politsei tööga ning uudistada ja isegi selga proovida ajaloolist päästevarustus! Loomulikult ei puudu ühelt korralikult päästepäevalt ka päästekoer Nublu! 


Kus? Millal?

Päästepäeva tegevused toimuvad 8. detsembril kell 11-16 AHHAA tehnoloogiasaalis ja fuajees. Sündmustest saab osa võtta AHHAA majapiletiga.


Ajakava?

 • 11:00 Tulekustutamise demonstratsioon virtulaalmajas
 • 11:00 – 13:00 Kaisuloomade traumapunkt
 • 11:30 Korstnapühkijad esitlevad tulekolde simulaatorit
 • 12:00 Oma oskusi näitavad päästekoerad
 • 12:30 Teadusteater „AHHAA päästab päeva!“
 • 13:00 Merepäästesimulaatori (pallimere) demonstratsioon
 • 13:00 Politseiauto demonstratsioon
 • 13:30 Avariilisest autost inimese päästmine
 • 14:00 Tulekustutamise demonstratsioon
 • 15:00 Merepäästesimulaatori (pallimere) demonstratsioon

Mis toimub ja kes kohal on? 

 • Päästjad ja avariilise auto lahti lõikamine

Autoõnnetuse korral võib kannatanu kätte saamiseks ja tema elu päästmiseks olla ainus võimalus auto lahti lõigata. Kutselised päästjad näitavad, milline on autoõnnetuse sündmuskoht, kuidas toimub auto lõikamine ja kuidas päästetakse kannatanu.

 • Häirekeskus

Häirekeskus võtab vastu kõik hädaabikõned ning saadab välja kogu vajalik abi. Kuidas see kõik toimub? Mida öelda, kui pead helistama numbrile 112? Häirekeskuse töösaalides vastatakse kõigi kolme valdkonna (kiirabi, pääste ja politsei) kõnedele, selgitatakse välja abivajaja asukoht ning millist abi tal vaja on. Meie juures saad näha ja küsida, kuidas häirekeskuses töö toimub. Kohapeal toimuvad ka põnevad mängud! 

 • Demineerijad

Kas sa teadsid, et praeguseks on Eestist leitud rohkem kui 45 000 sõjaaegset lõhkekeha. Kuidas käituda siis, kui sa ise mõne kahtlase eseme leidma juhtud? Millised võivad olla tagajärjed? Mida teeb demineerija? Tundub põnev! Demineerijate üksuse juures saad vastuse kõikidele küsimustele! Kuna lähenemas on ilutulestikuhooaeg, siis jagatakse ka kasulikke näpunäiteid, kuidas pürotehnikaga ohutult ümber käia. 

 • Politseinikud ja märulipolitsei

Räägime vabatahtlikust politseitööst ja näitame abipolitseinike varustust, millega tänaval korda tagatakse. Kohal on politseivärvides patrullauto, millega huvilised ka ise "patrullida saavad"! Juttu tuleb ka helkuritest ning nutikamatele on ka päevakohased kingitused. 

 • Päästekoerad

Koera erakordne haistmismeel, kiirus ja vastupidavus teevad temast ideaalse abilise päästetöödel! Päästekoer peab olema hea närvisüsteemiga, mänguhimuline ja julge, väga oluline on koera ja tema juhi koostöö. Koerad suudavad päästeoepratsioonidel täita väga erinevaid ülesandeid: nad võivad olla vetelpäästekoerad, otsingukoerad, varingukoerad, jälituskoerad või laviinikoerad. Tule ja vaata, kuidas päästekoeri õpetatakse, kuidas koer otsib, mida ta teeb, kui on leidnud kadunud inimese ning kuidas koerad on abiks kõrgustes toimuvatel päästetöödel. 

 • Ennetustegevused

Igaüks meist võib ära hoida tulekahju või õrnal jääl juhtuva õnnetuse! Kuidas hoida oma kodu tuleohutuna, kuhu häda korral helistada või mida ise ette võtta? Väärt teadmisi jagavad reservpäästerühma vabatahtlikud. Lisaks on kohal gaasisimulaator, kus on näha täpselt, kuidas vingugaas toas levib ja tulekolde simulaator, et näidata, mis juhtub siis, kui ahju küttes siibri avada unustad. 

 • Ajalooline päästevarustus

Kõik teavad milline näeb välja praeguse aja politseinik või tuletõrjuja. Kuid millised nad eelmisel sajandil olid? Millist tehnikat kasutati ja milliseid riideid kandsid päästjad? Proovi ajaloolist päästevarustust ise selga ja kui oled eriti julge, võid lausa kiiruse peale võistelda!  

 • NATO Battlegroup

Tapa kaitseväelinnakust tulevad kohale NATO kadetid, kes tutvustavad oma relvastust ja varustust. Samuti saab maitsta ehtsat NATO sõdurimenüüd ning veel enne, kui sa AHHAA majja sisse astud, ootab keskuse ees uudistamist Pantheri soomuk!

 • KVÜÕA kõrgema sõjakooli kadetid

Ohvitserina on võimalus sattuda kohtadesse ja olukordadesse, kuhu muidu kunagi ei satu ning kogeda asju, mida muidu vaid filmides näed. Tükike filmi on nüüd kohal! Sõjakooli kadetid näitavad oma varustust, räägivad, milline on kaitseväelase elu ja näitavad lastele, kuidas kamuflaaži teha saab. Tule ja katseta ka ise!  

 • Päästeameti pallimeri

Oled sa kuulnud ütlust, et tundmatus kohas vette hüpata ei tohi? Või siis, et purjus sõpra ei tohi vette lasta? Nii ongi! Selleks, et asja tõsidust paremini mõista saab AHHAAs mõlemaid olukordi ohutult ja juhendatult läbi proovida ning näha, miks need reaalsuses nii ohtlikud on. Abiks on hiiglaslik pallimeri (ehk Eesti suurim merepäästesimulaator) ning vigurprillid.  

 • Teadusteatri etendus „Ahhaa, päästab päeva“

Keegi ei taha, et talle öeldakse, mida teha tohib või ei tohi. "Ole ettevaatlik, kui pannkooke teed...". "Ära mitte mingil juhul põlevat õli veega kustutama hakka...". Teeme KÕIK VEAD sinu eest ära, et sa neid ise tegema ei hakkaks! 

 • Virtuaalmaja

Virtuaalmajas loome simulatsiooni tuleohtlikest olukordadest, mis tuleb üles leida ja ära lahendada. Pane proovile oma tuleohutuse-alased teadmised ja tegutse otsustavalt, et tuli ei jõuaks hävitavat kahju tekitada. Raputame su mugavustsoonist välja ja vallandame tõelise adrenaliinipuhangu!

 • Kaisuloomade traumapunkt

Kuidas anda esmaabi õnnetuste puhul? Tule ja too ravile oma kaisuloomi, näitame ette kuidas õnnetuse korral käituda.


 

Osavõtt sündmustest AHHAA majapiletiga