Muinsuskaitseamet

Teadlaste Öö Muinsuskaitseametiga


27. septembril kell 18-21
Linnahall (Mere pst 20) / Restaureerimistöökoda Ajataju (Telliskivi 57)

Eksperimendid ehituses

Sel Teadlaste Ööl kutsub Muinsuskaitseamet kultuuripärandi- ja arhitektuurisõpru liikuvale loengule mööda Põhja-Tallinnat! Ekskursioonil tutvume hoonetega, mis ehitamise ajal olid uuenduslikud ja eksperimentaalsed, aga nüüdseks saanud juba nii vanadeks ja väärikateks, et on tunnistatud mälestisteks. Üritust juhivad Triin Talk ja Maria Silla.

NB! Ekskursioon toimub jalgratastel!

  • Kell 18.10 algab ööekskursioon Linnahalli juurest. Tegemist on esimese avaliku hoonega Tallinnas, mis murdis läbi sadamate ja tööstusehitiste rägastikust mere ääres. Edasi liigume vesilennukite angaaride juurde, mis on maailma vanimad suured koorikbetoonehitised ning mille restaureerimisel on samuti kasutatud uuenduslikke võtteid (näiteks vahtsoojustust ja merekütet). Angaare saame näha ka seestpoolt. Vaatleme ka Pelgulinna ehitusühingu Oma Kolle kohapeal valmistatud materjalist betoonridamaju - Eesti esimesi ridaelamuid.
  • Edasi suundub ekskursioon restaureerimistöökotta Ajataju (Telliskivi 57), kus praktilises töötoas liigutakse „eksperimentidega ehituses“ veel ajas tagasi 19. sajandi algusesse, ning proovitakse kui keeruline oli akende klaasimine, kui talumajapidamistes oli aknaklaasiks põhiliselt veel loomapõis, vasikanahk või riie. Kuna vasikanahk on tänapäeval suhteliselt raskesti kättesaadav „ehitusmaterjal“ proovime aknaklaasi valmistada seapõiest.
  • Ehituseksperimentide õhtu lõpeb kell 21.

Lisainfo:
Maria Silla
tel: 6403 019
e-post: maria.silla@muinas.ee