Mida unikaalset on AHHAA teaduskeskuses?

Täissfääriline planetaarium

AHHAA katusel asub pilkupüüdev hõbedane kera, mille sees on ainulaadne täissfääriline planetaarium. AHHAA planetaariumis saab vaadata miljoneid tähti nii pea kohal kui kõikjal meie ümber, kaasa arvatud jalgade all. Planetaariumi optiline projektor „Megastar“ (mille autor on Jaapani leiutaja Takayuki Ohira) on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui kõige täherikkam projektor maailmas.

Auk Austraaliasse

Põranda alla on paigaldatud kaks peeglit, mis peegeldavad pilti ühest august teise. Eriliseks muudab eksponaadi asjaolu, et ta on ehitatud maja sisse ning sellega kaasneb periskoobi-efekt – august sisse vaadates jääb mulje, nagu asuksid seal nähtavad inimesed hoopis teisel pool maakera, kuigi tegelikkuses on nad vaatajast kõigest mõne meetri kaugusel.

Lelu salaelu (mida nimetatakse ka zombi-lauaks)

Lelu salaelu on eksponaat, kus aluslaud pöörleb koos laual olevate mänguasjadega ja sisse lülitub strobovalgus, mis koosneb hetkelistest valgussähvatustest. Ekspositsioon on justkui ruumiline kino ja selle ehitas AHHAA leiutaja Tanel Linnas.

Paugupilt

Paugupilt on erakordne eksponaat, kus ruumi on paigaldatud fotokaamera, välklamp ja mikrofon. Mikrofon reageerib õhupalli lõhkemisel tekkinud helile ning annab omakorda signaali välklambile, mis sähvatab täpselt palli purunemise hetkel.

AHHAA tibula

AHHAA tibula pakub külastajatele erakordse võimaluse jälgida, kuidas tibupojad kooruvad munast. Ida-Euroopas pole teisi teaduskeskuseid, kus on võimalik igapäevaselt vaadata tibupoegade koorumist.

AHHAA akvaarium

AHHAA keskuses asub Eesti suurim mereakvaarium, mille maht on 6200 liitrit, kõrgus 0,8 ja laius 4 meetrit. Lummavas ja peadpööritavalt efektses akvaariumis elavad värvilised kalad ja korallid, kelle liigikaaslasi võib kohata Punases meres.

Shanghai maja

Shanghai maja on AHHAA kõige kummalisem eksponaat, mis paneb külastaja tasakaalumeele tõeliselt proovile. Lisaks ebaharilikule sisule on eksponaadil ka eriline nimi, millel on päris lihtne selgitus. Nimelt nägi AHHAA delegatsioon sarnast eksponaati Shanghai teaduskeskuses Hiinas ning sattus sellest kohe suurde vaimustusse.

Sipelgapesa

AHHAA sipelgapesa on terves maailmas ainuke koht, kus muuseumikülastajatel on võimalus siseruumides jälgida 50 000 laanekuklase igapäevaseid toimetusi. Laanekuklased on looduskaitse all olev liik, mida pole võimalik näha üheski teises teaduskeskuses.

Tartu Ülikooli meditsiinikollektsioonid

Alates 1. veebruarist 2013 asuvad AHHAA teaduskeskuses Tartu Ülikooli üliharuldased arstiteaduskonna meditsiinikollektsioonid. AHHAA külastajad saavad vaadata nii terveid kui haigusnähtudega preparaate. Kogu koosneb mitmest tuhandest eksponaadist ja AHHAA-s asuvad kõige erilisemad.

Maailma parim katus

Maailma katusemeistreid ühendav organisatsioon IFD valis parimaks teraskatuseks 2011. aastal Tartu AHHAA keskuse katuse, mille ehitas AS Nordecon.

Maja ehitamise video

Teaduskeskuse külastajad saavad rõdul ülikiirendusega ja ekraani vahendusel jälgida AHHAA maja ehitusprotsessi algusest lõpuni. Hoone ehitamist alustati 2008. aasta suvel ning see valmis 2010. aasta lõpuks. Maja ehitamise videot (mis muuseas on filmitud Tigutornist) saab vaadata ka YouTube'is.

AHHAA majavaim

AHHAA meister Raivo Uustare on äärmiselt mitmekülgne mees, kelle isik on tema kolleegide jaoks saanud sünonüümiks ahhaa-elamusega. Raivo tööülesanded on väga mitmekesised – alates eksponaatide ehitamisest ja parandamisest ning lõpetades metsiku maapähkli- või muffinivormijahiga Tartu poodides, et varustada kohe algavat töötuba vajaliku materjaliga. AHHAA vaim saabub tihti tööle esimesena (ja lahkub viimasena) ning käib vajadusel tööl ka puhkepäevadel. Suvel pagendatakse Raivo küll kuuks ajaks Saaremaale puhkama, kuid enamasti on ta nädala pärast juba Tartus ja AHHAA-s tagasi.

AHHAA robot

AHHAA töötajate nimekirjas on teiste seas salapärane Oskar Põdramägi. Oskari puhul on tegemist robotiga, kes teeb AHHAAs kübergiidi vastutusrikast, aga ülimalt põnevat tööd.