"Ahhaa, talisport" eksponaadid

"Ahhaa, talisport!" on internaktiivne näitus, mis tutvustab tali spordialasid, selle olemust ja erinevaid spordialasid. Näitusel saavad külastajad näha ja proovida spordiatraktsioone, millest paljusid on seni vaid televiisori vahendusel nähtud.

Teame ju, et sport ja teadus käivad lahutamatult koos ja just sellise koosluse selgitamisele uus talispordinäitus keskendubki. Külalistel avaneb võimalus treenida mäesuusatamist, katsetada jääkeeglit (curling), proovida osavust jäähokis, läbida murdmaadistantsi või lihtsalt sõpradega lumesõda pidada.

Näituse „Ahhaa, talisport!“ autoriteks on Teaduskeskus AHHAA ning tekstid on koostanud Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum. Näitus valmis detsembris 2017.

Näitusel on võimalik:
 • Mäesuusasimulaatoriga lumenõlvadelt alla tuhiseda
 • Kehastuda hokimängijaks ja proovida litreid väravasse lüüa
 • Lennata suusahüppemäel kõrgustesse
 • Treenida oma täpsust laskesuusatamises
 • Sõita koerarakendiga
 • Tuletada meelde lapsepõlve ja katsetada oma viskeosavust ehtsas vanakooli lumelahingus.

Allpool leiad info eksponaatide ja müümistingimuste kohta

Lisainfo näituse kohta: 
andres.juur@ahhaa.ee


Müügiinfo

 • Näituse kogupindala on vähemalt 700 ruutmeetrit.

 • Paindlik planeering, võimalik mahutada mitmesugustesse ruumidesse.
 • Kõik eksponaadid on interaktiivsed.
 • Kõigi eksponaatide juures on selgitavad fotod ja joonised.
 • Hooldusjuhend.
 • Näituse fotod asuvad siin.Eksponaadid

Uisutamine

Hüpped on uisutamises üheks olulisemaks osaks uisukavadest. Antud ja eestlaste poolt loodud eksponaat annab võimaluse eirata gravitatsiooni ja hüppata kõrgustesse ilma batuuti või lisaabivahendeid kasutamata.


Suusahüppesimulaator

Hüppa kõrgustesse miniatuurselt suusamäelt. Eksponaadil saab jalga panna suusad, vuhiseda kiiruga mäest alla ning teha muljetavaldav suusalend kaugustesse. 


Jäähokisimulaator

Pane end proovile hokilitrite viskamistäpsuses. Eksponaat on ehitatud nii, et külastaja saab hokikepiga visata litrit ühekassse erinevasse kastikesse ja harjutada seeläbi täpsust. Eksponaat tekitab rõõmu nii väikestele kui ka suurtele.


Jäähoki mäng

Mängu puhul on tegemist analoogiga veidi tuntumale lauajalgpallile. Kokku 10 mängijat + 2 väravavaheti ajavad taga mänguväljakule paisatud litrit. Eesmärk on litter lüüa vastase väravasse. Mängul on ka heliefektid, muusika ja elektrooniline tabloo.


Mäesuusasimulaator (suur)

Maailmas ainulaadne simulaator, mis tekitab külastajas tunde, nagu olekski ta päriselt mägedes ja vuhiseks mitukümmend kilomeetrit tunnis suuskadel. Eksponaat annab realistliku tunnetuse sellest, kuidas mäesuusad töötavad ning sellest, mis tunne on sõita slaalomit.


Mäesuusasimulaator (väike)

Eelmise eksponaadi väiksem variant. Treeningeksponaat, mis võimaldab mängida mäesuusatajate ja proovida suuskadel slaalomit sõita.


Lumesõda

Pea sõpradega maha üks tore lumelahing. Lisaks sellele, et üksteist lumepallidega loopida saab, mõõdab eksponaat ka palliviske kiirust. Erinevalt tavalisest lumesõjast ei tee lumepallid haiget ja tegevust jätkub tervele perele. 


Koerakelgurakendi simulaator

Kuni neli külastajat saavad sellel eksponaadil sõita võidu korekelgurakenditega. Eksponaat koosneb võidusõidurajast ja neljast jooksulindist, mida jalaga hooga lükates või mille peal joostes hakkavad koerakelgurakendid simulaatoril liikuma ning võidu jooksma.


Bobikelk

Oled näinud näinud mängufilmi Jamaika bobikelgumeeskonnast? Sellel eksponaadil saad ise järele proovida, mis tunne on bobisõitja, kui mugav seal kelgus olla on ning näha selle järel ekraanilt, kui põneva spordialaga on tegu.


Laskesuusatamine

Pane suusad jalga ja sõida läbi mõnekümnemeetrine suusarada. Vahepeal tuleb teha peatus, sest nagu laskesuusatamises ikka, tuleb ka sellel eksponaadil keset rada relv kätte haarata ja oma laskmistäpsust märkide pihta harjutada.


Lumekristallide teke

Kas sa oled kunagi näinud, kuidas tekivad lumekristallid? Või kuidas läheb aken jäässe? Läbi polaroidvalguse saad sa seda kõike oma silmaga näha.