AHHAA tootekataloog


AHHAA teaduskeskuselt on võimalik endale osta mitmesuguseid lõbusaid (ent täiesti teaduslikke!) eksponaate, mis on valmistatud meie ekspositsioonimeistrite poolt. Paljud neist toodetest on täiesti ainulaadsed. Kõikide eksponaatidega on võimalik ka teaduskeskuses kohapeal tutvuda. 

Eksponaadid sobivad nii avalikesse kohtadesse kui ka kontorisse, nad on töökindlad ja nendega kaasneb kahe aastane garantii. Eksponaatide hinnad ja tarneaeg võib muutuda vastavalt kliendi soovidele.Eksponaatide ostmine

Lisainfo ja tellimine: 
e-post andres.juur@ahhaa.ee


Tooted 

Tagurpidi tõukeratas

Jalgrattaga sõitma õppimine nõuab omajagu harjutamist. Võiks ju arvata, et tõukerattaga on asi märksa lihtsam? AHHAA tagurpidi tõukeratas on aga hoopis isevärki ja sellega võib tekkida raskusi ka vilunud rattasõitjal. Nimelt pöörab esiratas end vastupidises suunas sellele, kuhu juht lenkstange keerab. Selle eksponaadi abil saad järele proovida, kui osav rattur sa tegelikult oled!

Hind: 1695 € + km  
Tarneaeg: alates neljast nädalastReoskoop

Reoskoopiline vedelik paikneb õhukeses silindris. Silindrit keerutades näitab vedelikust peegelduv valgus seal tekkivaid erinevaid pööriseid. Muutes keerutamise kiirust muutub ka tekkiva pöörise kuju ja olemus. Visuaalset ilu pakkuv sinine eksponaat on külastajate suur lemmik, sest nagu ka piltidelt näha, on iga tekitatud keeris omanäoline ning muudab tervet üldpilti. 


Hind: 1950 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalast3D trips-traps-trull


Kõik on seda mängu paberil mänginud, kuid hoopis uue elamuse annab see siis, kui proovida vastast võita kolmedimensioonilises trips-traps-trullis. Eksponaat koosneb 3 x 9 punasest, rohelisest ja kollasest pallist. Korraga saavad mängu mängida 2-3 inimest.

Mängu eesmärk on täpselt selline, nagu tavaliseski trips-traps-tullis: saada kolm sama värvi palli ühte ritta. AHHAA versiooni muudab eriliseks aga see, et lisaks tavakombinatsioonidele võib siin ridu moodustada läbi erinevate tasemete - olgu see siis ülevalt alla, vasakult paremale või diagonaalis.

Hind: 1050 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalast
Tilkur

Stroboskoopilises valguses "peatatud veetilgad". Lõbus eksponaat näitab strobovalguses nirisevat vett. Muutes valguse sähvimise kiirust saab voolava vee muuta väikesteks piiskadeks – aga kas see juhtub ka päriselt või on tegemist optilise illusiooniga?


Hind: 548 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalastPlasmapall

Gaasiga täidetud klaaskera keskel asub elektrood, mida saab vooluvõrku ühendatuna laadida. Elektrood annab pidevalt elektrilaenguid ning tänu gaasile levivad arvukad erksavärvilised plasmakiired kera keskmest välispinnani. Pannes oma käe kupli lähedale (või selle pinnale) saab laengute suunda ja asukohti ise muuta.


Hind: 630 € + km (diameeter 400mm)
Tarneaeg: alates neljast nädalast


Lainevann

Lained saavad liikuda nii vees, õhus kui ka maapinnas. Meile on ilmselt kõige tuttavam lainete levimine vees, sest siis on neid kõige paremini näha. Samas jääb järve või mere ääres viibides enamasti arusaamatuks see, kuidas lained tekivad. Lainevanniga katsetades saab selle aga hõlpsasti järele uurida. Vannis on salapärased vedelikud, mis liiguvad aegluubis: tänu sellele on lainete moodustumist eriti lihtne jälgida!

Hind: 3450 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalast


 


Tähepusled - H-, T- ja M-täht


Kuigi kirjutama õpitakse juba varajases nooruses, paneb see eksponaat proovile ka kõige paremad kirjaoskajad. Trikiks on käesoleval juhul see, et tähtede tegemiseks pole vaja mitte niivõrd lingvistilisi oskusi, vaid ruumilist mõtlemist. Erinevad tähed on tehtud mitmeks väiksemaks tükiks ja proovida saab H-, T- ja M-tähe kokku panemist.

Hind: 128 € + km (üks täht)
Tarneaeg: alates neljast nädalast


Mäesuusasimulaator

Maailmas ainulaadne simulaator, mis tekitab külastajas tunde, nagu olekski ta päriselt mägedes ja vuhiseks mitukümmend kilomeetrit tunnis suuskadel. Eksponaat annab realistliku tunnetuse sellest, kuidas mäesuusad töötavad ning sellest, mis tunne on sõita slaalomit.

Hind: 39 000 +km
Tarneaeg: üks nädal


Pista pea kasti

Kuuest peeglist koosnev eksponaat tekitab mitmekordsete peegelduste abil erinevaid mustreid. Selle hiiglasliku kaleidoskoobi sisse saab piiluda mõlemalt poolt. Tänu korrapäraselt paigutatud peeglisüsteemile on kõik tekkivad kujundid kaunilt sümmeetrilised.

Hind: 1575 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalastLaserlaud


Mis on üldse laser?  Tegemist on valgusallikaga, mis edastab ühtlase lainepikkuse ja -tugevusega valgust. See eksponaat näitab lihtsalt, ent efektselt, kuidas laser töötab.

Läbipaistvas silindris on erineva suuruse ja kujuga klaaskehad ning nende keskel omakorda laser. Silindrit pöörates läbib laserkiir klaasitükke ning tekitab nauditava valgusmängu. Täpsemalt vaadeldes saab jälgida, kuidas muutub laserkiire teekond ja peegeldus erineva kujuga klaaskehadega kokku puutudes.

Hind: 2775 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalastInteraktiivne liivakast


Selles suures liivakastis saab igaüks kujundada maapinda just nii nagu soovib: rajada kanaleid, kaevata järvesid, kuhjata kokku künkaid ja mägesid! Spetsiaalne arvutiprogramm kuvab liivale tõelise topograafilise kaadi. Nii on hästi näha, kuidas kõrgemad piirkonnad on seotud veekogude asukohtade ja kujuga ja kuidas maakaartidel tõelist maastikku kujutatakse.

Hind alates: al. 6720 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalast
Polaroididisko

Polaroid kujutab endast õhukesele alusele (tsellofaanile või läbipaistvale plastmassile) kantud valgust polariseeriva dikroidse kristalse aine (näiteks herapatiidi) kihte. See eksponaat koosneb LCD-ekraanist ning polaroidkiledest moodustatud "kunstiteosest" mis eraldi võetuna on mõlemad must-valged. Vaadates aga läbi pööratava polaroidketta ekraanile, avaneb aga värviline võlumaailm.


Hind: 3675 € + km
Tarneaeg: alates neljast nädalast
Mullitaja

Kolmest eksponaadist koosneva mullitamisekspositsiooni abil saab erineva viskoossusega vedelikesse õhumulle pumbata. Erineva suurusega paisuvad, tõusvad ning üksteist taga ajavad mullid pakuvad kena värvilist vaatemängu. Eksponaati saab osta kogu komplektina (kõik mullitorud koos), aga ka torude kaupa eraldi.

Hind: 3150 € + km (1tk)
Tarneaeg: alates neljast nädalast


Näituse "Ujub või upub" eksponaadid

Ujub või upub on kaasahaarav interaktiivne näitus kogu perele. Suurtesse merekonteineritesse on üles seatud 14 „käed-külge“ eksponaati, kus igaüks saab näha, lugeda ja katsetada, kuidas toimivad loodusjõud merel ja kuidas need on mõjutanud mereajalugu. Näitusel saab tekitada laineid ja veekeeriseid, juhtida laevu läbi lüüside, minna vee alla, päästa end uppuvalt laevalt ja teha palju muud põnevat. Pea iga eksponaadi juures on ka infograafika ja puutetundlik ekraan loodusnähtuste selgituste ja värvikate lugudega mereajaloost. Tegutsemis- ja avastamisrõõmu jätkub nii päris pisikestele kui ka suurtele külastajatele! Näituse eksponaadid on valminud Teaduskeskus AHHAA ja Meremuuseumi koostööna.

Rohkem pilte näitusest siit.

Näituse "Ujub või Upub" eksponaatide hind ja tarneaeg selgub läbirääkimistel.

1. Veekogude teke

Selles suures liivakastis saab igaüks kujundada maapinda just nii nagu soovib: rajada kanaleid, kaevata järvesid, kuhjata kokku künkaid ja mägesid! Spetsiaalne arvutiprogramm kuvab liivale tõelise topograafilise kaadi. Nii on hästi näha, kuidas pinnavormid on seotud veekogude paigutuse ja kujuga ja kuidas maakaartidel tõelist maastikku kujutatakse.


 

2. Lüüsid

Tänu lüüsidele saavad laevad sõita erinevate veetasemetega veekogude vahel ning paljud mereteed on muutunud lühemaks ja ohutumaks. Näitusekülastajad saavad juhtida laeva läbi lüüside ning uurida lüüside tööpõhimõtteid.


 

3. Sõukruvi

Tänapäeval viivad sõukruvid edasi peaaegu kõiki laevu. Selle eksponaadiga saab uurida, miks ja kuidas sõukruvi laeva liikuma paneb ning kuidas sõukruvi labade asend tema tööd mõjutab. Lisaks võib igaüks katsetada, missugune peaks olema sõukruvi labade asend, et vesi akvaariumis keerlema hakkaks.

 

4. Vooluvariatsioonid

Vee voolamine ümber liikuva laeva kere sõltub alati selle kere kujust. Laeva liikumisel tekkivad lained sõltuvad aga laeva kiirusest ja vee sügavusest. Siin saab erikujuliste mudelitega katsetada, millise jälje need veepinnale jätavad ja uurida, miks kõrvuti sõitvatel laevadel on oht teineteisega kokku põrgata.


 

5. Lainetus

Lained levivad nii vees, õhus kui ka maapinnas. Kõige tuttavam on lainete levimine vees, sest siis on lained hästi näha. Siin katsetades saab teada, kuidas lained tekivad ja vees levivad ning kuidas ranniku kuju laine kõrgust mõjutab.


 

6. Veekeerised

Legendid ja vanad merekaardid räägivad hiiglaslikest veekeeristest, mida meremehed läbi aegade kartnud on. See eksponaat selgitab, kus ja kuidas veekeerised tekivad ja kas nad on tõepoolest nii ohtlikud kui legendides räägitakse.

 

7. Bermuda kolmnurk

Bermuda kolmnurga kui ohtliku piirkonna kuulsust on viimase 60 aasta jooksul õhutanud ilukirjandus ja hulk kuulujutte. Süveneme teemasse ning uurime, kas üks levinud teooria laevade uppumisest peab paika: kas vesi, mis midagi ei kanna, võib päriselt olemas olla?


 
 

8. Laeva lastimine

Suured kaubalaevad veavad tänapäeval sadade tuhandete tonnide viisi kaupa. Ohutuks meresõiduks tuleb need suured raskused paigutada laevale kindla korra kohaselt. Selle eksponaadiga saab ise järele proovida, kui keeruline on laeva õigesti lastimine ja mis võib juhtuda, kui raskuse paigutamisel eksida. Lisaks saab lugeda värvikad näited mereajaloost.

 
 

9. Päästeõppus

Merenduses tuleb alati arvestada võimalusega, et midagi läheb valesti ja meeskond ning reisijad peavad laevalt kiiresti ning ohutult lahkuma. Siin saab katsetada, kui keeruline on orienteeruda ning rahulikuks jääda kreeni vajunud laeval ja mida peaks teadma, et päästepaadis edukalt toime tulla.

 
 

10. Pseudobassein

Ehkki vesi katab 2/3 planeedi pinnast, on see inimese jaoks siiski ohtlik keskkond, kus abivahenditeta kaua hakkama ei saa. Uurime, millised ohud varitsevad sukeldumisel ning miks inimene ei saa lõpmata sügavale sukelduda. Neile, kes pesudobasseini ülevalt vaatavad, jääb mulje, nagu oleksid basseini põhjas olijad veel all.

 
 

11. Veerõhk

Nii nagu maapinnal on õhurõhk, valitseb meres veerõhk, mis iga meetriga kasvab. Seepärast on eriti sügavasse vette minek ohtlik ning keeruline ettevõtmine. Muuseumikülastajad saavad iseenda peal katsetada, kuidas veerõhk kehale mõjub ning milline on rõhk väga sügaval.

 
 

12. Alveerobotid (ROV-d)

Vee all töötamine, laevavraki leidmine ja selle ülestõstmine on väga keerulised tööd, kus üha enam kasutatakse allveeroboteid. Basseinis saab kangide abil juhtida kaameraga varustatud allveerobotit. Kui lihtne on leida merepõhjast laeva kapten ja lugeda laeva kere pealt laeva nime?

 
 

13. Raskused vees

Miks tunduvad vees asjad alati palju kergemad kui kuival maal? Kui köiest sikutada, kerkib allveelaev ülespoole. Siin saab teada, miks esemed ujuvad või upuvad ning millises vees pole inimesel võimalik põhja vajuda.


 
 

14. Põhjast päästmine

Laeva uppumiseks on vahel vaja ainult väikest eksimust, kuid uppunud laeva pinnale tõstmine nõuab palju aega, oskusi ja raha. Et laevavrakk pinnale tõsta, peab selle veest kergemaks muutma. Siin saavad näitusekülastajad teada, milliseid vahendeid selleks kasutatakse ja ise katsetada: õhkpadjad täis pumbata ja pilsipumba abil laevast vesi välja lasta. Kas õnnestub laev tasakaalus hoida?