Eesti Meremuuseum

Teadlaste Öö Eesti Meremuuseumis (Paks Margareeta)
27. septembril kell 16-23
Pikk 70, Tallinn

Teadlaste Ööl, 27.septembril, muutub ajalooline Paksu Margareeta suurtükitorn teadustorniks, kus sukeldume koos teadlastega keele- ja kultuuriteaduse ning (neuro)psühholoogia põnevasse maailma. Lähtudes Paksu Margareeta näitusest „Soolase elu kirjad“ võtame luubi alla selle, kuidas me üksteisest aru saame ning mis meid liidab, mis lahutab. Nii sõnades kui ka sõnade taga.

 • Teadustorni esimesel korrusel ootame külastajaid rännakule mööda maailma erinevaid paiku ja ajastuid. Näitus „Soolase elu kirjad“ avab meile sajandi alguse maailma läbi Eesti meremeest kirjade, mis saadetud lähedastele ja sõpradele pikkadelt merereisidelt. Heidame pilgu meeste hingeellu, eluollu ning keelekasutusele. Mis on läbi aastate muutunud, mis samaks jäänud?
 • Torni teisel korrusel viib Meremuuseumi teadur Priit Lätti meid hüpoteetiliselt merele. Võtame luubi alla tajud ning räägime kõigest sellest, mis merel olles teisiti on. Saame vastused küsimustele, miks maapind laevalt maismaale astudes kõikuma jääb ja miks merel olles ajataju kaob. Kas meri rahustab või on see pigem vaikus enne tormi?
 • Kolmandal korrusel analüüsime koos Tallinna Ülikooli filosoofia teaduskonna doktorandi Kristiina Bernhardtiga kõnekeelt ja keele arengut minevikus, olevikus ja tulevikus. Kui palju on eesti keel saja aasta jooksul muutunud ning mis saab temast tulevikus? Kas keel mida kõneleme, mõjutab viisi kuidas me mõtleme maailmast?
 • Newton on kunagi öelnud: «Igale mõjule on vastasmõju - kui kaks keha liiguvad teineteise poole, siis samal hetkel kui need kohtuvad, hakkavad nad teineteisest eemalduma». Kas see reegel kehtib ka inimsuhetes? Neljandal korrusel vaatame koos psühholoogiadoktori Eva-Maria Kangroga inimese sisse ja võtame luubi alla peresuhted nii lähedalt kui kaugelt.

Ajakava:

 • 16 „Soolase elu kirjad“ kuraatorekskursioon. Eesti Meremuuseumi teadur Teele Saar.
 • 16:45 „Kas meri rahustab või pigem vaikus enne tormi?“ Eesti Meremuuseumi teadur Priit Lätti.
 • 17:30 „Eesti keel - kui kaua veel?“ Tallinna Ülikooli filosoofia teaduskonna doktorandi Kristiina Bernhardt
 • 18:15 „Suhteanalüüs: lähedal ja kaugel“. Psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro
 • 20 Teadusauhinna „ÖKUL“ üleandmine. Vestlusring laureaadiga.
  ÖKUL on teadusajakirjanduse sõbra auhind, mis antakse välja kord aastas Eesti Teadusajakirjanike Seltsi poolt. ÖKULi laureaat on teadlane, kes on ajakirjandusega suhtlemisel olnud tähelepanuväärselt asjalik ja koostööaldis ning kes on suutnud pakkuda ühiskonnaliikmetele üldmõistetaval ja meeliköitval kujul asjatundlikku teavet teadusvaldkonna teemadel. Seekordne laureaat võtab oma auhinna vastu 27. septembril kell 20 Paksu Margareeta tornis.
 • 21 Õhtune kohtumine: „Marko Matvere ja suur eksperiment“
 • Oleme külla kutsunud laulva näitleja Marko Matvere, kes hubases, vahetus ja sõbralikus keskkonnas on valmis meiega jagama oma kogemusi, säravamaid hetki ja keerukamaid üleelamisi ümbermaailmareisist katamaraan „Nordea“ pardal. Selleks, et luua dialoog isiksuse ja sotsiaalpsüholoogiaga teooria ja praktika vahel oleme külla palunud psühholoogi ja Tallinna Ülikooli professori Mati Heidmetsa Marko mõtteid ja tundeid analüüsima. Uurime, mis ja miks juhtub inimesega suletud keskkonnas. Harutame lahti psühholoogilisi pundarseise ning eksperimenteerime.

Pileti hind kõigile teadustorni külastajatele 2 eurot.